Muzyka

Cellotapes

„Cellotapes” scala idea połączenia głosu solowego wiolonczeli ze skomponowanymi wcześniej warstwami elektronicznymi. W latach osiemdziesiątych XX wieku powiedzielibyśmy, że to utwory na wiolonczelę i taśmę - wynikało to z faktu, iż elektronika towarzysząca soliście odtwarzana była fizycznie z taśmy. Określenie pozostało, mimo że z czasem nośnik analogowy został wyparty przez nagrania cyfrowe. Album „Cellotapes” jest zbiorem utworów na wiolonczelę i elektronikę, ale także grą słów, bo tytuł w języku angielskim to po prostu „taśmy klejące”. Zamysłem Michała jest, aby te „taśmy” były ideą spinającą różne gatunkowo utwory w jedną spójną całość.

Album ma intrygująco ułożoną narrację. To kompozycje z niezwykłą energią i pulsem, które iskrzą się i emanują harmonicznym rozedrganiem. To klasyka Bacha ujęta w nowe ramy i wprowadzona w dialog ze współczesnością. To premiera fonograficzna jednego z najważniejszych utworów na wiolonczelę Pawła Mykietyna. To świadomy zabieg klasycznie wykształconego muzyka, by głos solowy oddać wiolonczeli elektronicznej, a grupę żywych wiolonczel uczynić jedynie tłem dla linii melodycznej. To kultowe dzieła europejskiego i amerykańskiego minimalizmu Pärta i Reicha. To wreszcie nowa muzyka Michała, która kreśli kierunki rozwoju artysty na przyszłość.

Kora ∞

„Kora nieskończoność” to solowy debiut fonograficzny Michała Pepola. Płytę skomponował w latach 2019-2020, korzystając z prywatnych, nieznanych światu, nigdy nie wydanych materiałów fonograficznych Kory Jackowskiej, które otrzymał od Kamila Sipowicza. Intrygujący, ale jednocześnie wymagający proces odzyskiwania nagrań z odnalezionych 24-śladowych taśm studyjnych, które często były ledwie czytelne, wymagał niesamowitego pokładu energii. Płytę tworzą aranżacje i remiksy istniejących utworów, ale przede wszystkim zupełnie nowe utwory, łączące w sobie pop, rock, muzykę klasyczną, osobliwe słuchowisko i awangardową alternatywę.

Album został uznany za jedną z 10 najlepszych polskich płyt 2022 roku przez tygodnik Polityka, TVN 24 i Onet. „To wydawnictwo wyjątkowe, wielowymiarowe i nowatorskie” (TVN 24); „Nieprzewidywalny i oryginalny dźwiękowy portret Kory, stworzony w czasie, kiedy wydawało się, że na jej temat nikt już nie ma niczego do dodania” (Gazeta Wyborcza); „Pepolowi udało się sprawić, że głos Kory, jej śpiew i mowa swobodnie przekraczają granice światów i lokują się w nieskończoności” (Polityka). Michał za płytę otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2022”. W 2023 roku album ukazał się w wersji winylowej z czterema premierowymi utworami.

Mela Koteluk: Czasami w momencie zasypiania zdarza się to nieuchwytne zjawisko, gdy trudno odróżnić, co jest jawą, a co snem, i taki jest właśnie ten album. We wszechstronnych kompozycjach Michała Pepola Kora brzmi jak wewnętrzny głos i jest to niezwykle charyzmatyczna narracja. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że wydanie to poruszy wyobraźnię i wywoła realne przeżycia w tych, którzy tęsknią za Korą i wciąż uczą się jej nieskończoności. Wielowymiarowy i zachwycający album!

Adam Suprynowicz: Ta płyta powstała z przywiązania, fascynacji i tęsknoty. Jest fonograficznym współistnieniem dwojga artystów, którzy nigdy się nie spotkali. Michał Pepol wychował się, jak wielu z nas, na piosenkach Kory i Maanamu. Jest muzykiem klasycznie wykształconym, współtworzy renomowany w świecie Royal String Quartet. Poszukując własnego głosu jako solista i kompozytor, gromadził dźwiękowy materiał, który nie miał pierwotnie zastosowania. Brzmienia, nagrania rozmaitych przestrzeni i sytuacji, dźwięki wyobrażone. Szukał bardziej sprecyzowanych znaczeń, które je otworzą. Teksty Kory okazały się kluczem.

Kora ∞ Repryza

Album „Kora nieskończoność” - głośne wydarzenie artystyczne 2022 roku - doczekał się swojej kontynuacji oraz wydania w wersji winylowej. To muzyka, która została uznana za jedną z 10 najlepszych polskich płyt 2022 roku przez tygodnik Polityka, TVN 24 i Onet. „To wydawnictwo wyjątkowe, wielowymiarowe i nowatorskie” (TVN 24); „Nieprzewidywalny i oryginalny dźwiękowy portret Kory, stworzony w czasie, kiedy wydawało się, że na jej temat nikt już nie ma niczego do dodania” (Gazeta Wyborcza); „Pepolowi udało się sprawić, że głos Kory, jej śpiew i mowa swobodnie przekraczają granice światów i lokują się w nieskończoności” (Polityka). Album „Kora nieskończoność” to zbiór kompozycji zbudowanych z prywatnych, nieznanych światu i nigdy nie wydanych materiałów fonograficznych Kory Jackowskiej, które Michał otrzymał od Kamila Sipowicza. Po usłyszeniu materiału z płyty, Sipowicz wyznał: „Na tyle znam Korę, że z ręką na sercu mogę powiedzieć, że pokochałaby samego Michała i natychmiast zaliczyłaby go do swojego kosmosu”.

Album w wersji winylowej pojawił się w formie dwupłytowej i zawiera również 4 premiery: to Kora śpiewająca w duetach z zaproszonymi gośćmi - Magdaleną Cielecką, Raplhem Kaminskim, Baaschem oraz samym Michałem Pepolem. Premiera albumu miała miejsce 15 września 2023.